3.2 Principy směrování hovorů

BRI Lite

Brána obsahuje jeden port BRI ISDN a jeden VoIP-SIP port. Pomocí webové konfigurace lze každému portu nastavit jeden ze tří módů zpracování příchozích hovorů:

  • Použít LCR tabulku – V tomto případě budou hovory směrovány na základě nastavení LCR tabulky
  • Odmítat hovory – Všechny příchozí hovory budou odmítnuty
  • Směrovat na určitý port – Všechny hovory budou beze změny směrovány na vybranné rozhraní.

V případě připojení BRI brány na vnitřní linku PBú je možné aktivovat DTMF provolbu. V tomto případě GSM brána automaticky vyzvedne jakýkoli příchozí hovor z BRI ISDN a nabídne volajícímu oznamovací tón pro druhou DTMF volbu. Hovor následně bude směrován na GSM/UMTS moduly.

Příchozí hovory ze sítí GSM/UMTS mohou být zpracovány na základě DTMF provolby, nebo automaticky směrovány do ISDN BRI / VoIP-SIP rozhraní dle aktivních inteligentních směrovacích funkcí GSM brána (Auto CLIP, CLIP routing). Dle konfigurace GSM brány budou tyto hovory směrovány do ISDN NT, nebo ISDN TE rozhraní.

Příchozí hovory ze sítí GSM/UMTS mohou být také odmítány a na základě CLIP volajícího může být aktivována funkce zpětného volání.

Směrovací algoritmus LCR rozlišuje druh odchozího volání, aktuální časový tarif, den v týdnu, případně volné minuty u GSM operátorů. Odchozí volání jsou poté směrována podle tohoto nastavení.

BRI Enterprise

Brána obsahuje dva porty BRI ISDN a jeden VoIP-SIP port. Pomocí webové konfigurace lze každému ISDN portu nastavit jeden ze tří módů zpracování příchozích hovorů ze sítě GSM:

  • Použít LCR tabulku – v tomto případě budou hovory směrovány na základě nastavení LCR tabulky
  • Odmítat hovory – všechny příchozí hovory budou odmítnuty
  • Směrovat na určitý port – všechny hovory budou beze změny směrovány na vybranné rozhraní.

V případě připojení GSM brány na vnitřní linku PBú je možné aktivovat DTMF provolbu. V tomto případě GSM brána automaticky vyzvedne jakýkoli příchozí hovor z BRI ISDN a nabídne volajícímu oznamovací tón pro druhou DTMF volbu. Hovor následně bude směrován na GSM/UMTS moduly.

Příchozí hovory ze sítí GSM/UMTS mohou být zpracovány na základě DTMF provolby, nebo automaticky směrovány do ISDN BRI rozhraní dle aktivních inteligentních směrovacích funkcí GSM brána (Auto CLIP, CLIP routing). Dle konfigurace GSM brány budou tyto hovory směrovány do ISDN NT, nebo ISDN TE rozhraní.

Příchozí hovory ze sítí GSM/UMTS moou být také odmítány a na základě CLIP volajícího může být aktivována funkce zpětného volání.

Směrovací algoritmus LCR rozlišuje druh odchozího volání, aktuální časový tarif, den v týdnu, případně volné minuty u GSM operátorů. Odchozí volání jsou poté směrována podle tohoto nastavení.

Tip

  • 2N® BRI Lite / Enterprise odchozí hovory směrovat do GSM/UMTS sítí také dle použitého B-kanálu. V tomto případě dojde ke spárování GSM/UMTS modulu s konkrétním B-kanálem linky BRI ISDN.

2N® Mobility Extension

2N® Mobility Extension (ME) je funkce, která umožňuje používat Váš mobilní telefon stejně jako Váš SIP telefonní přístroj v kanceláři a umožní Vám využívat všechny funkce ústředny. 2N® Mobility Extension funguje tak, že pomocí brány 2N® BRI Lite / Enterprise přiřadíte mobilnímu telefonnímu číslu účet se stejnými SIP parametry (ID/user/password), kterými je přihlášen Váš SIP telefonní přístroj v kanceláři k SIP proxy serveru. Po registraci tohoto účtu k SIP proxy serveru prostřednictvím brány 
2N® BRI Lite/Enterprise, funguje Váš mobilní telefonní přístroj jako 2N® Mobility Extension a od této chvíle můžete vzužívat výhody této služby popsané dále. 

Výhody této služby:

  • Nikdy nepropásnete důležitý hovor, jste vždy k zastižení
  • Možnost zasílání informačních SMS v případě zmeškaného hovoru
  • Služby přesměrování Vaší firemní ústředny máte na mobilu
  • Komfortní ovládání pomocí DTMF kódů
  • Plně automatická funkce, nemusíte provádět žádná složitá přesměrování
  • Funkční s libovolnou SIP proxy ústřednou
  • Instalace namísto jakéhokoli běžného VoIP telefonu
  • Volání na Váš mobil je zdarma nebo za mírný poplatek, v případě, že SIM karta v GSM bráně a SIM karta ve Vašem mobilním telefonu mají aktivovanou službu VPN u vašeho mobilního operátora.
  • Již si nemusíte dělat starosti s integrací nákladného systému DECT

Modelová situace

Funkce „Follow me“

Obrázek 1: Funkce Follow me

Na obrázku 1 je znázorněno přesměrování hovorů v případě nepřítomnosti účastníka ve VoIP síti. Účastník A volá účastníka B, který má povolenu službu 2N® Mobility extension s aktivní funkcí Follow me. Účastník B hovor ve VoIP síti nepřijímá, proto je hovor přesměrován přes bránu 2N® BRI Lite/Enterprise  na jeho 2N® Mobility Extension.

 

Funkce „SMS at no answer“

Služba 2N® Mobility extension umožňuje v případě zmeškaného hovoru ve VoIP síti zaslat informační SMS. Tato funkce se nazývá SMS at no answer a je popsána na následujícím obrázku. Stejně jako přesměrování hovorů je možné pomocí DTMF volby aktivovat či deaktivovat službu zasílání SMS pro zmeškané hovory.

Obrázek 2: Funkce SMS at no answer

Na Obr. 2 je znázorněno zasíláni informačních SMS v případě nepřijetí příchozího hovoru. Účastník A volá účastníka B, který má povolenu službu Mobility extension s aktivovanými službami Follow me a SMS at no answer. Účastník B hovor ve VoIP síti nepřijímá, proto je hovor přesměrován na jeho mobilní telefon. Účastník B nepřijme hovor ani na 
2N® Mobility Extension, a proto mu je z brány 2N® BRI Lite/Enterprise zaslána SMS, že hovor od účastníka A byl zmeškán.

 

Funkce „forwarding call“

Kromě přesměrování hovorů v nepřítomnosti umožňuje funkce 2N® Mobility extension předávat hovory v rámci VoIP sítě, čímž přenáší služby SIP proxy do mobilního telefonu. Popis této funkce je znázorněn na Obr. 3.

Obrázek 3: Funkce forwarding call

Na Obr. 3 hovoří účastník A s účastníkem B, který má povolenou službu 2N® Mobility Extension. Účastník A by chtěl být přepojen na účastníka C. Z toho důvodu účastník B provede přidržení hovoru s A (ve výchozím nastavení 7*), a poté vytočí číslo účastníka C a volbu ukončí příznakem konce volby (ve výchozím nastavení #). Tomu sdělí, že mu bude přepojovat hovor a zavěšením hovoru přepojí. Pokud nebude účastník C chtít hovořit s účastníkem A, účastník B hovor s C ukončí (ve výchozím nastavení 9#) a vrátí se zpět k hovoru s A.

 

Funkce „Quick forwarding call“

Na Obr. 4 hovoří účastník A s účastníkem B, který má povolenou službu 2N® Mobility Extension. Účastník A by chtěl být přepojen na účastníka C. Účastník B chce provést přepojení hovoru, aniž by musel hovořit s účastníkem C. Proto účastník B nejdříve uvede hovor s A do režimu přidržení (ve výchozím nastavení 7*),poté zvolí příznak rychlého přepojení (výchozí hodnota #) a následně volí telefonní číslo účastníka C. Volbu ukončí příznakem konce volby (výchozí hodnota #). Poté co 2N® BRI Lite/Enterprise obdrží příznak konce volby, ukončí hovor mezi A a B a pokusí se o sestavení hovory mezi účastníky A a C. Účastník A poté obdrží vyzváněcí tón.

Obrázek 4: Funkce Quick forwarding call

Správná konfigurace ME:

  • GSM bránu je třeba připojit k Vaší PBú/SIP proxy
  • Zkontrolovat zda je správně zadán licenční klíč aktivující službu Mobility Extension
  • V konfiguraci v sekci Gateway configuration / Mobility Extension vložit jednotlivé uživatele ME.
  • V konfiguraci v Gateway configuration / prefixes vložit prefix shodující se s mobilním číslem úživatele ME.

Tabulka LCR

Tabulka LCR (Least Cost Routing) je hlavním nástrojem pro snížení telefonních účtů. Umožňuje nastavit směrování hovorů podle čísla volaného, a to v závislosti na denní době a dnu v týdnu. Ještě vyšších úspor je možné dosáhnout zadáním státních svátků do tabulky LCR, kdy bude docházet ke směrování hovorů jako ve dnech pracovního volna.

Aby směrování na základě předčíslí a LCR tabulky bylo funkční, je nejdříve nutné v menu Konfigurace zařízení / Seznam prefixů zadat do Tabulky prefixů předvolbu čísla volaného do GSM/UMTS sítě. Volané číslo musí dále splňovat podmínku počet číslic volby, která je nastavena defaultním počtem nebo případně zvlášť pro jednotlivé prefixy (s vyšší prioritou) v tabulce prefixů. Tabulka je procházena do první shody postupně od shora dolů.

Pro modifikaci čísla volaného do GSM/UMTS sítě, lze použít Tabulka nahrazených prefixů. Modifikace je následně v tabulce zobrazována jako "prefix"/"nahradit za" např. 99/+420. Tabulka nahrazených prefixů musí vždy obsahovat minimálně 1 záznam. Pokud nemá být prováděna žádná modifikace, je nutné aby tabulka obsahovala minimálně záznam "/" (znamenající žádná modifikace volaného čísla). Odebrané nebo přidané číslice v tabulce nahrazených prefixů nejsou započítávány do počtu číslic volby. Tabulka je procházena do první shody postupně od shora dolů.

Volitelným parametrem je Vlastní ID GSM sítě. Tento parametr je přiřazen každému LCR záznamu a je vhodné jej vyplňovat z důvodu přehlednosti LCR tabulky. V případě, že parametr není vyplněn, je seznam prezentován pouze číslem daného seznamu (1-8).

Poznámka

  • Počet číslic volby představuje minimální počet číslic volaného čísla. Pro úspěšný hovor je tedy nutné splnit podmínku aby byl počet číslic volaného čísla roven nebo delší než počet číslic volby.
  • Do délky počtu číslic volby se nazapočítávají číslice odebrané nebo přidané v tabulce nahrazených prefixů.
  • Pokud má prefix v tabulce prefixů nastavený počet číslic volby, má toto nastavení vyšší prioritu než defaultní počet číslic volby.
  • Tabulka nahrazených prefixů musí vždy obsahovat minimálně 1 záznam. V případě, že se neprovádí modifikace musí obsahovat minimálně záznam "/"

Dále musí být v GSM bráně vložena SIM karta operátora, kterému odpovídá definovaná skupina. Přiřazení skupiny odchozích, ale i příchozích, volání je možné provést v menu Konfigurace zařízení / Přiřazení do GSM skupin.

Při sestavování spojení je tabulka LCR procházena postupně shora dolů. Každý řádek LCR tabulky má přiřazený Seznam prefixů, ve kterém se hledá shoda prefixu volaného čísla. V případě nalezení shody s prefixem sítě uvedeným v tabulce Seznam prefixů, je hovor směrován s parametry podle směrovací skupiny (v tabulce LCR označena jako Skupiny), které byly nastaveny v tabulce Konfigurace zařízení / GSM odchozí skupiny. Hovor bude spojen přes GSM modul, který byl GSM odchozí skupině přiřazen v tabulce Přiřazení do GSM skupin.

V případě obsazení zvoleného GSM/UMTS modulu je volání směrováno podle dalšího směrovacího pravidla uvedeného v tabulce Skupiny a definovaného tabulkou GSM odchozí skupiny. GSM odchozí skupina je opět přiřazena GSM modulu v tabulce Přiřazení do GSM skupin).

Tímto způsobem je postupováno ve zpracování řádku LCR dokud není nalezen volný GSM/UMTS modul, který by mohl volání obsloužit. V případě nenalezení vhodného GSM/UMTS modulu (GSM odchozí skupiny) je volání odmítnuto.

Směrování odchozích hovorů do GSM z vnitřní ISDN

V případě, že je GSM/UMTS brána připojena na vnitřní linku Vaší PBX, je vhodné aktivovat funkci DISA do GSM. V takovém případě GSM brána vyzvedne každé volání směrované pobočkovou ústřednou na bránu a očekává další volbu čísla do GSM sítí.

Směrování odchozích hovorů GSM/UMTS bránu je prováděno dle následujícíh kroků:

  • Volající navolí účastnickou volbu.
  • V případě vyhodnocení účastnické volby jako „náběh na GSM bránu" je v GSM bráně prohledána tabulka zakázaných čísel a v případě nalezení zakázaného čísla volajícího je žádost o spojení odmítnuta.
  • U odchozího hovoru brána čeká při volbě na to, zda budou následovat další čísla volby. Tato doba způsobí určitou prodlevu mezi volbou čísla účastníka a následnou skutečnou volbou GSM brány. Proto je vhodné při konfiguraci brány nastavit pro volané destinace Tovární počet číslic volby. Potom brána spustí algoritmus zpracování odchozích volání ihned po přijmutí poslední číslice.
  • Prefix volby je nejdříve porovnán s prefixy uvedenými v 1. Řádku LCR tabulky. Pokud se prefix neshoduje s prefixem na tomto řádku, dojde k porovnávání prefixu s řádkem následujícím atd.
  • Pokud prefix i čas odpovídají směrovacím pravidlům, je hovor směrován podle prvního směrovacího pravidla daného tabulkou LCR na modul odpovídající dané GSM odchozí skupině uvedeného v seznamu Skupiny.
  • Pokud je GSM modul obsazen nebo nemá dostatečný kredit, dojde k navrácení k předchozímu kroku a dojde k přechodu na další řádek LCR tabulky.
  • V případě, že je GSM modul volný a má dostatečný kredit, začne GSM brána volit do GSM sítě.
  • Pokud má účastnická volba volajícího neznámý prefix, nebo jsou všechny cesty obsazeny, GSM brána požadavek o spojení odmítne.
  • K účtování odchozího volání dojde až po vyzvednutí volaného.
  • Okamžik vyzvednutí volané signalizuje GSM síť a GSM brána předává tuto informaci dál pobočkové ústředně.
  • Během odchozího hovoru je brána schopna generovat tarifní AoC impulsy, což v případě připojení GSM brány k pobočkové ústředně umožňuje účtování hovorů konkrétním uživatelům.

Příchozí volání z GSM sítě

Příchozí volání z GSM sítě jsou řízena algoritmem popsaném na obrázku níže v této podkapitole v následujících krocích.

S příchozím voláním je nakládáno podle toho, jak je nastaven parametr „Mód" v tabulce „GSM příchozí hovory". Zde je možné nastavit několik možností:

  • Odmítnutí/Ignorování příchozích hovorů – příchozí volání nebudou směrována k pobočkám. Na straně GSM sítě může být žádost o spojení buď odmítnuta nebo ignorována (volající uslyší kontrolní vyzváněcí tón).
  • Externí řízení – informace o příchozím volání je zaslána do PC vybaveného obslužným programem. Volajícímu je poté přehrána hláska nebo kontrolní vyzváněcí tón. Obslužný program poté zajistí zbylé směrování hovoru.
  • Po vyzvonění volat zpět – tato funkce umožňuje sestavení spojení volajícího na účet SIM karty vložené do brány. Po volbě účastníka je příchozí volání ignorováno nebo odmítnuto. Poté, co volající zavěsí, sestaví brána spojení na definovanou pobočku. Po vyzvednutí pobočky přehraje brána této pobočce CallBack ohlášení a zároveň sestaví spojení k volajícímu do GSM/UMTS sítě. Po přehrání CallBack ohlášení GSM brána propojí takto sestavený hovor. Pokud je nastavena funkce zpětné volání na ignorování příchozích volání a volající nezavěsí do stanovené doby (default–10s), je funkce zpětného volání deaktivována a může účastník pokračovat ve volbě pobočky. Nastavení funkce CallBack je nutné udělat v CLIP routing tabulce.
  • Pokud není zvolena ani jedna z výše uvedených možností dojde k prohledání tabulky AutoCLIP routingu. Pokud je číslo volajícího v této tabulce obsaženo, je volání směrováno na pobočku, jejíž číslo je v této tabulce přiřazeno číslu volajícího.
  • V případě, že číslo volajícího není obsaženo v tabulce AutoCLIP routingu, nebo funkce AutoCLIP routing není aktivována, brána přijme příchozí volání a ohlásí se volajícímu hláskou nebo oznamovacím tónem. Poté brána očekává požadovaný počet číslic nutných pro sestavení spojení. Minimální a maximální počet číslic DTMF volby je možné nastavit v menu GSM příchozí hovory.
  • Pokud brána nepřijme minimální požadovaný počet číslic a do doby stanovené parametrem Prodleva pro zadávání DTMF číslic nepřijde z GSM další čislice, je hovor přesměrován na pobočku uvedenou v Seznamu volaných čísel.
  • Pokud funkce přesměrování na pobočku není aktivní, je příchozí hovor odmítnut.

DISA návěstí

Je-li aktivována DISA, a je-li namluvena uvítací hláska, je tato hláska přehrána každému příchozímu hovoru, u kterého číslo volajícího není obsaženo v tabulce AutoCLIP. Po přehrání hlásky čeká brána na přijetí první DTMF číslice po dobu uvedenou v tabulce GSM příchozí hovory / Prodleva pro zadávání DTMF číslice. Přijme-li brána počet číslic uvedených v parametru GSM příchozí hovory / Minimum číslic v DTMF, aktivuje spojení do SIP proxy, nebo telefonu, přes port uvedený v tabulce ISDN parametry s číslem přijatým DTMF volbou. Do brány je možné nahrát DISA ohlášení pomocí webového rozhraní GSM brány.

DISA návěští lze vložit do brány namluvením hlásky ve Vašeho PC jako disa.wav a nahrát ji do brány konfiguračním programem pomocí webového rozhraní.

Nahrání DISA pomocí PC a webového rozhraní

Pokud nahráváte hlášku ve Vašem PC, musí mít maximální délku 65s, kompresi dle kodeku ISDN A-law, mono, vzorkovací frekvence 8kHz. Parametry hlasového souboru jsou shrnuty v tabulce níže. Pojmenujte soubor Disa.wav a nahrajte jej prostřednictvím webového rozhraní Gateway control / Voice Messages do brány.

Parametry zvukového souboru DISA hlášky:

  • Zvukový formát: WAV
  • Vzorkovací frekvence: 8 kHz
  • Počet kanálů: 1 mono
  • Kodek: ISDN A-law