4.2 Faxový a datový přenos

Faxový a datový přenos je možný pouze u verzí EasyGate GSM s faxovým převodníkem, je dostupný pouze pro GSM verze EasyGate.

Faxové a datové spojení do GSM

GSM FAX a datové spojení

EasyGate s faxovým převodníkem umožňuje odesílat a přijímat faxové zprávy do GSM sítě pomocí analogového faxu Group 3 připojeného k telefonní lince FXS. Faxová služba musí být aktivována u GSM operátora. (Pozor na záměnu s internetovými službami jako Mobile Box a podobně – zde se jedná o jiné služby, přestože je operátor označuje jako fax.). Je možné i navazovat modemové spojení pomocí analogového modemu připojeného k rozhraní FXS. To je vhodné pro použití se zařízením s vestavěným modemem, kdy nejde datový přenos realizovat pomocí sériové linky. I zde musí být přenos dat aktivován u GSM operátora.


Odeslání faxové zprávy do GSM a navazování datového spojení přes GSM (UMTS, LTE)

Pokud připojené zařízení vysílá CNG tón (1100 Hz pro fax 1300 Hz pro modem), tak brána sama rozpozná, že se jedná o faxové nebo modemové spojení a není třeba nic nastavovat. Pokud tento tón není vysílán, nebo jsou problémy s jeho rozpoznáním, je třeba před vytáčeným číslem volit kód *01* pro faxové volání nebo *02* pro modemové volání. Tato předvolba informuje EasyGate o tom, že následující volání je faxové případně datové.


Přijetí faxové zprávy a datového volání z GSM

Doporučujeme aktivovat zvláštní faxové číslo na Vaší SIM kartě – tzv. multinumbering. Faxové zprávy musí být směrovány na faxové číslo, datová volání na datové číslo. Příchozí faxová, datová i hlasová volání budou GSM branou automaticky rozpoznána. Uživatel má možnost pro příchozí faxová a datová volání nastavit kadenci vyzvánění odlišnou od hlasového volání.

Jestliže není speciální faxové případně datové číslo aktivováno, faxové ani datové spojení z analogové telefonní sítě směrované na Vaše GSM číslo není rozpoznáno a je směrováno hovorovým kanálem GSM sítě. Faxový ani datový přenos ovšem nelze hovorovým kanálem uskutečnit. V tomto případě je možno nastavit chování brány pomocí příkazů zadávaných pomocí DTMF na připojeném zařízení. Těmito příkazy lze nastavit i směrování faxového a datového volání na linku nebo sériové rozhraní:

DTMF kódy pro příjem faxu:

  • *9900# Ruší všechna následující nastavení pro příjem faxu
  • *9901# Příští volání je faxové, nastavení se ruší po příjmu hovoru nebo příkazem *9900#
  • *9902# Faxová volání směrována na FXS, ruší se *9900# nebo reset +
  • *9903# Faxová volání směrována na COM, ruší se *9900# nebo reset +


DTMF kódy pro příjem dat:

  • *9800# Ruší všechna následující nastavení pro příjem dat
  • *9801# Příští volání je datové, nastavení se ruší po příjmu nebo *9800#
  • *9802# Datová volání směrována na FXS, ruší se *9800# nebo reset +
  • *9803# Datová volání směrována na COM, ruší se *9800# nebo reset +


Příkazy označené + nastavují parametry, které lze nastavit trvale v programovacím nástroji. Nastavení pomocí příkazů má vyšší prioritu než nastavení v programovacím nástroji, platí však jen do resetu brány nebo do zrušení příkazu.

Nastavení příštího volání jako faxového nebo datového je pouze nouzové řešení, které nemůže nahradit použití multinumbering (např. pokud přijde jiný hovor než očekávaný fax či data, tak toto řešení jej neumožní přijmout).

Faxové a datové protokoly

Podporované faxové protokoly

Brána podporuje připojení analogového faxu Group 3 pomocí protokolů V.29, V27 a V.27ter. Maximální rychlost přenosu je 9,6 kbps. Maximální dosažená rychlost silně závisí na kvalitě linky, ta je testována na začátku spojení a rychlost přenosu je nastavena tak, aby při spojení nedocházelo k vzniku chyb.


Podporované modemové protokoly

Brána podporuje připojení analogového modemu pomocí protokolů V.90, V.34, V.32bis, V.32, V.22bis, V.22, V.21, Bell 212A a Bell 103. Maximální rychlost přenosu je 56 kbps. Při standardním spojení mezi dvěma modemy je rychlost přenosu omezena rychlostí datového přenosu CSD v síti GSM na maximálně 14,4 kbps.

Vyšších rychlostí přenosu dat se využije pouze pro připojení pomocí GPRS. Maximální dosažená rychlost silně závisí na kvalitě analogové linky, ta je testována na začátku spojení a rychlost přenosu je nastavena tak, aby při spojení nedocházelo k vzniku chyb. Rychlost přenosu je při připojení přes GPRS zároveň limitována momentální rychlostí přenosu GPRS dat v síti GSM, ta je obvykle silně závislá na zatížení sítě.


Spojení pomocí IP stacku

Funkce IP stack je dostupná pouze na speciálních klonech EasyGate. Slouží k připojení zařízení s vestavěným analogovým modemem na definovaný server na veřejné adrese v internetu. Spojení musí iniciovat připojené zařízení s vestavěným analogovým modemem s použitím speciální volby volaného čísla *02*. EasyGate vytvoří datový kanál na nastavený server pomocí TCP spojení.