8.1 Instalace a přihlašování

Po spuštění instalace provede instalační program scan vašeho PC. V případě, že nalezne nainstalovanou jinou verzi 2N® Lift8 Communicator a je-li nalezená verze stejná jako právě instalovaná, budete upozorněni, abyste již nainstalovanou verzi odebrali. Chcete-li ji znovu nainstalovat nebo překonfigurovat, musíte odebrat existující verzi produktu. Použijte systémový ovládací panel přidat nebo odebrat programy. V případě, že se verze neshodují, bude původní nainstalovaná verze odebrána a dojde k nainstalování nové verze aplikace. Během instalace budete také dotázáni, zda si přejete zachovat stávající konfigurační soubory nebo nainastalovat celou aplikaci znovu s čistou databází.

Nyní se již spustil instalační průvodce 2N® Lift8 Communicator Setup WizardPokračujte podle pokynů instalátoruV dalším kroku vyberte umístění, do kterého se bude 2N® Lift8 Communicator instalovat. Nativně se používá C:\Program Files (x86)\2N TELEKOMUNIKACE\2N Lift8\. Následuje dotaz na spolupráci na vylepšování softwaru. Aplikace vás žádá o povolení zasílání systémových dat a přehledu o používání softwaru od 2N TELEKOMUNIKACE a.s. Společnost 2N TELEKOMUNIKACE a.s. používá tyto informace ke zlepšení kvality, spolehlivosti a výkonu software. Nebudou odesílána žádná důvěrná data. Účast je dobrovolná a zasílání statistických údajů můžete kdykoliv zrušit. Potvrďte nebo zamítněte spolupráci a pokračujte tlačítkem další.

Instalátor je připraven nainstalovat 2N® Lift8 Communicator. Pokud bude třeba, potvrďte hlášení řízení uživatelských účtů systému Windows. Automaticky se přidá další položka do nabídky Start a zástupce aplikace na plochu. Po nainstalování se aplikace automaticky spustí. 

Alternativně je možné použít instalaci prostřednictvím příkazové řádky. V příkazové řádce zvolíme soubor s instalátorem a pomocí několika parametrů určíte, jak a kam se aplikace nainstaluje. Vysvětlení příkazů je popsáno níže.

PříkazPopis
/VERYSILENTInstalace proběhne na pozadí, uživateli se neotevře žádný instalátor
/DIR="C:\..."Nastavení umístění pro instalaci
/LOG=název_souboru.txtVytvoření logu s průběhem instalace (zobrazí se v adresáři u instalátoru)

Příkaz pro instalaci aplikace

Upozornění

 • Příkazový řádek musí být spuštěn jako správce. Pokud je spuštěn uživatelem, vyskočí okno pro ověření vydavatele.

Varování

 • Aplikace má od verze 2.2.0 změněný instalátor. Tento instalátor nedokáže korektně odebrat původní aplikaci do verze 2.1.x a může dojít k chybnému nainstalování. Aby nedocházelo k podobným situacím, je nutné, pokud přeinstalováváte aplikace s verzí nižší než 2.2.0, tyto aplikace odebrat ručně.
 • Odebrat aplikaci je možné ve Windows menu Start → Ovládací panely → Programy → Odinstalovat program (cesta je pro Windows 7, u ostatních bude obdobná). Zde zvolte příslušnou aplikaci a kliknutím pravým tlačítkem zvolte možnost odinstalovat. Program bude z počítače odebrán. Na konci odinstalace budete dotázáni, zda chcete smazat stávající konfigurační soubory. Kliknutím na NE zůstane vaše konfigurace zachována.

Poznámka

 • 2N® Lift8 Communicator potřebuje pro instalaci alespoň 150 MB volného místa na disku.

2N® Lift8 Communicator je připraven k použití. Můžete jej spustit poklepáním na ikonu zástupce na ploše, viz obrázek, nebo volbou z nabídky Start.

Ikona aplikace 2N® Lift8 Communicator

Po spuštění aplikace se zobrazí splashscreen, který vás informuje o výrobci aplikace a verzi, kterou právě spouštíte. Po jejím spuštění se ocitnete v základní přihlašovací obrazovce a menu Připojit k serveru. Ve středu aplikace, je formulář pro přihlášení ke 2N® Lift8 serveru. Tento formulář si zapamatuje vždy posledního přihlášeného uživatele. Potom již stačí kliknout na tlačítko Připojit. V případě, že jste aplikaci právě nainstalovali poprvé, budete muset zadat své přihlašovací údaje. Ty vám sdělí administrátor vašeho 2N® Lift8 systému. Nastavení připojení je jednoduché. Aktivujte pomocí zaškrtávátka funkci pokročilého nastavení. Přihlašujete-li se na server v lokální nebo veřejné síti, vložte IP adresu serveru. Jestliže používáte DNS názvy použijte ten. Do parametru port použijte naslouchací port, který jste zvolili při instalaci 2N® Lift8 serveru. Jeho základní hodnota je 7008. SIP Port potom udává, z jakého portu bude aplikace odesílat RTP pakety (audio) směrem k ústředně. Pokud není výslovně nutné použít jiný port, například kvůli firewallu nebo nastavení sítě, použijte defaultní automatické nastavení portu. Správné nastavení si ověřte u administrátora své sítě. Parametr zapamatovat heslo uloží aktuálně nastavené heslo pro další použití a při dalším spuštění jej nebude třeba zadávat. Možné nastavení vidíte na obrázku. 

 

Přihlašovací obrazovka
 

Nyní stačí stisknout tlačítko připojit na zvolený server. Aplikace vás přihlásí k 2N® Lift8 Serveru

Tip

 • Přihlášení k serveru může při velké databázi chvíli trvat. Aplikace musí stáhnout všechny aktuální tabulky. Mějte proto strpení a vyčkejte úplného načtení.

Poznámka

 • Doporučené hardwarové požadavky
OSMicrosoft Windows 10, Microsoft Windows 8 / 8.1 CZ, Microsoft Windows 7 SP1 CZ, Microsoft Windows Vista SP2 CZ
CPUEkvivalent Intel Quad Core i7 3,4 GHz
RAM16 GB
HDD500 GB
LANGigabit Ethernet (GLAN)
Other
 • Dedikovaná zvuková karta (Velmi důležité!)
 • Dedikovaná grafická karta

Upozornění

 • Pro různé uživatelské role má  2N® Lift8 Communicator v závislosti na jejich nastavení různý přístup k informacím a menu. To znamená, že například dispečer má přístup k jiným informacím než technik.
 • Defaultní nastavení portů po instalaci serveru je následující:
  • Port: 7008

Varování

 • V případě, že se při spuštění instalátoru objevuje hláška nekompatibilní verze .NET, stáhněte si z webových stránek 2N TELEKOMUNIKACE aktuální redistribuci .NETFX4.0 nebo použijte odkaz zde.
 • Minimální požadavky na operační systém jsou Windows Vista, Windows 7, Windows 8.