4.3 Volání

Volání je základní funkcí 2N® LiftIP 2.0, umožňuje navazování spojení s jinými koncovými zařízeními v IP sítích. Zařízení podporuje rozšířený protokol SIP a je kompatibilní s renomovanými výrobci SIP ústředen a koncových zařízení. 

2N® LiftIP 2.0 používá pro kódování (příp. kompresi) audio streamu protokoly G.711L16G.722 a G.729

Vysvětlení pojmů IP telefonie

  • SIP (Session Initiation Protocol) – protokol pro přenos signalizace telefonních hovorů používaný v IP telefonii. Protokol slouží primárně k navazování, ukončování a přesměrování spojení mezi dvěma SIP zařízeními (v tomto v případě zařízením a jiným IP telefonem). SIP zařízení mohou navázat spojení přímo mezi sebou (Direct SIP Call – přímé volání), obvykle však k tomu použijí jeden nebo více serverů – SIP Proxy a SIP Registrar.
  • SIP Proxy – server v IP síti zodpovědný za směrování hovorů (předání hovorů další entitě, která je blíže k cíli). Na cestě mezi účastníky může být jedna nebo i více SIP Proxy.
  • SIP Registrar – server v IP síti zodpovědný za registraci účastníků v určité části sítě. Registrace SIP zařízení je zpravidla nutnou podmínkou pro to, aby účastník byl dostupný pro ostatní na určitém telefonním čísle. SIP Registrar a SIP Proxy bývají velmi často nainstalovány společně na jednom serveru.
  • RTP (Real-Time Transport Protocol) – protokol definující standardní formát paketů pro přenos audia a videa v IP sítích. Zařízení využívá tento protokol pro přenos audio i video streamu v průběhu hovoru. Parametry (čísla portů, protokoly a kodeky) streamů jsou definovány a vyjednávány pomocí protokolu SDP (Session Description Protocol).

2N® LiftIP 2.0 podporuje tři způsoby SIP signalizace:

  • pomocí UDP protokolu, což je nejobvyklejší nezabezpečený způsob signalizace,
  • pomocí TCP protokolu, což je méně rozšířený, nicméně doporučovaný způsob nezabezpečené signalizace,
  • pomocí TLS protokolu, kdy SIP zprávy jsou zabezpečeny proti odposlouchávání a modifikaci třetí stranou.

Zde je přehled toho, co v kapitole naleznete: