3.4 Sběrnice

V této kapitole je uvedeno, jakými typy sběrnic je 2N® MeterCom PRO vybaven. Jejich základní použití, ovládání a umístění na desce.

Tip

  • Pro snazší a rychlejší připojení je 2N® MeterCom PRO vybaven spolehlivými bezšroubovými svorkami.

RS-485

2N® MeterCom PRO je vybaven sběrnicí RS-485 pro připojení dalších měřičů a využití tak jednoho přístupového bodu do internetu. Na sběrnici je možné připojit až 31 dalších zařízení, která mohou mít jeden společný master elektroměr, který bude osazen GSM / UMTS / ETH patrem. Může tak dojít k ušetření nákladů spojených s osazením komunikačního modulu do každého elektroměru. RS-485 v 2N® MeterCom PRO využívá dvouvodičové zapojení sběrnice s referenční zemí. Zapojení bezšroubového konektoru naleznete na obrázku níže.

Zapojení sběrnice RS-485

RS485 se vyznačuje dvouvodičovým propojením jednotek. Tyto vodiče se označují písmeny A a B, někdy se používá označení „-“ a „+“. V klidovém stavu by na vodiči A (neboli „-“) mělo být menší napětí než na vodiči B (neboli „+“). Maximální délka sběrnice je 1200 m, maximální počet uzlů (tj. zařízení vysílajících a přijímajících po lince data) je 32. Při použití opakovačů může být počet uzlů vyšší. Maximální přenosová rychlost je nepřímo úměrná délce vedení. Při komunikaci na vyšší vzdálenosti musí být vedení na obou stranách zakončeno zakončovacími odpory, neboli terminátory. Smyslem "terminátorů" je zabránit odrazům signálu od konců vedení, rovněž pomáhají zvýšit odolnost linky proti rušivým signálům. Terminátor by měl mít v ideálním případě hodnotu 120 Ω (tzv. obrazová impedance), výsledná impedance linky je pak 60 Ω (120 Ω || 120 Ω). Každá deska 2N® MeterCom PRO je vybavena takovým zakončovacím odporem, který je opatřen spínačem a v případě potřeby je možné jej aktivovat. U prvního člena (na začátku sběrnice) a u nejvzdálenějšího bodu sběrnice nastavte přepínač zakončovacího odporu do polohy ON. Viz obrázek níže. 

 

Přepínač zakončovacího odporu

V případě zapojení více elektroměrů na jednu sběrnici je třeba komunikaci adresovat vždy správnému zařízení. Pokud nezvolíte v úvodu komunikace oponenta, začnou Vám odpovídat všechna zařízení zároveň. To je nežádoucí, neboť přijatá data budou pomíchaná a nebudou dávat smysl. Proto se vždy komunikuje pouze mezi dvěma zařízeními na dané sběrnici. Volbu zařízení provedeme vložením jeho adresy. Jako adresa zařízení slouží jeho výrobní číslo. 

Tip

  • Jako adresu je možné použít sériové číslo 2N® MeterComu PRO nebo elektroměru L+G E350.
  • Obě možnosti adresují na stejné zařízení a jsou mezi sebou ekvivalentní. Zadávají se v 8 nebo 10 číselném tvaru:
    • 2N® MeterComu PRO SN: 5010080020
    • Landis+Gyr E350 No: 11620371

Pulsní výstup S0

2N® MeterCom PRO má na desce vyvedeny obvody pulsního výstupu S0 elektroměru L + G typu E350. Tyto dvě svorky jsou pouze vyvedené piny vnitřního konektoru elektroměru a oddělené ochrannými obvody. Jejich umístění je popsáno v kapitole 2.3. Od samotného elektroměru je konektor galvanicky oddělen. Na následujícím obrázku je znázorněna polarita svorek.

Polarita pulsního výstupu S0