Relace
Co je dobré vědět
- V hlavičce Zvukové zdroje je možné filtrovat zdroje podle typu.
- Pokud se nastartuje IP Audio Manager, automaticky se spustí všechny relace, které byly před vypnutím IP Audio Manageru aktivní a zapne se přehrávání jejich obsahu.
- Vyšší priorita aktivní relace vždy zajišťuje, že tahle relace obsadí destinace do ní vložené.
- Licence mohou omezit přehrávání. Více informací k licencím lze nalézt na záložce Administrace.
Relace určuje spojení Zdroje s Destinací nebo jinak řečeno, určuje, který zdroj se bude do jaké destinace přehrávat. Levá část relace určuje zdroj a umožňuje jeho ovládání, pravá část určuje destinaci a možnosti Relace.
Vytvoření relace a připravení pro přehrávání
Relaci vytvoříte kliknutím na Relace → Vytvořit prázdnou relaci. Tuto akci, stejně jako všechny ostatní, najdete v plovoucím menu pod pravým tlačítkem myši. Relaci lze však také vytvořit i pomocí menu Zvukové zdroje.
Rozložení okna Relace
Pomocí Drag&Drop vložíte zdroj ze seznamu zdrojů do relace a stejně tak destinaci do seznamu destinací – cíle destinací. Destinace můžete vkládat po Net Audio Decoderech a Net Speakerech nebo po celých zónách. Pokud přidáte do destinací zónu, bude se zvuk vysílat do všech Net Audio Decoderů nebo Net Speakerů, které jsou obsaženy v této zóně. Přiřazovat Net Audio Decodery nebo Net Speakery do zón je možné v menu Destinace & Zóny.
Přidávání zdrojů a destinací do Relace
Takto vytvořená relace je připravena na vysílání do destinace(í). Pokud není nutné nastavit další parametry, tak lze jednoduše stlačit tlačítko PLAY a vložený zdroj začne přehrávat zvuk do speakerů. Na posledním obrázku kapitoly jsou zobrazeny oba typy zdrojů. Běžná šavle obsahuje nastavení hlasitosti.
Upozornění
Ovládání a spuštění relace
Relace se spustí stlačením tlačítka ON v části pro Ovládání relace, viz obr. 3, na kterém jsou zobrazeny další prvky pro ovládání relací.
- Balanc – umožňuje nastavit vyvážení na pravý či levý kanál
- Příposlech – jeho aktivace umožňuje poslouchat přehrávanou relaci lokálně ze serverového PC, i když jsou destinace vzdálené
- Hlasitost – nastavení hlavní hlasitosti relace
- Aktivace/Deaktivace zvuku – umožňuje vypnout zvuk pro relaci
Ovládání Relace
Další možnosti nastavení relací
Mimo základní nastavení dovoluje relace i další nastavení, jako je Priorita nebo Kanál, které se nacházejí v pravém horním rohu.
- Priorita – nastavuje prioritu pro relaci. Relace s nejvyšší prioritou má vždycky přednost před ostatními relacemi. Vyšší priorita aktivní relace vždy zajišťuje, že tato relace obsadí Destinace do ní vložené (zdroj hraje v destinaci). Priorita může být z rozsahu <1;10>, přičemž priorita 10 je přidělována automaticky vysílání z tzv. Freeride módu.
- Kanál – umožňuje každou relaci vysílat na jednom z povolených kanálů. 2N® Net Audio Decoder a 2N® Net Speaker podporuje 4 kanály, pro které je možné vytvořit 4 různé zdroje.
- Utichat – parametr nastavuje časovou délku provedené změny v ms. Např. při provedení změny hlasitosti se tato změna bude provádět podle obrázku níže půl sekundy. Lze využít pro postupný náběh hlasitosti a postupné ztišování konce písničky. Parametr utichat může být nastaven v rozsahu <500;2000> ms.
Upozornění
- Nenastavujte priority na stejnou hodnout (včetně relací). Toto nastavení může vést k nevyžádanému chování.
Nastavení priority, kanálu a parametru utichat
Zvukové zdroje
Do každé relace je možné vložit několik zdrojů. Jednotlivé vstupy se vytvářejí na záložce Zvukové zdroje. Všechny zdroje se vkládají do relace ve tvaru Šavle a existují dva typy šavlí. Jeden typ je určený pro Playlist, druhý typ se používá u všech ostatních zdrojů. Na následujícím obrázku jsou zobrazeny oba typy.
Zobrazení šavlí
- Běžná šavle – obsahuje ovládání hlasitosti, balanc a možnost aktivace/deaktivace zvuku. Internetové rádio navíc obsahuje stavový řádek s informací o přehrávání.
- Playlist – navíc obsahuje ovládání mp3 souborů jako Play/Stop, Pauza, Další, Předchozí, Náhodný výběr a Opakování dokola. Šavli pro playlist je navíc možné minimalizovat.