6.4 Stanice
Zakládání stanic
Konfigurovat stanice lze v menu Uživatelé – Stanice nebo také v menu Uživatelé – Uživatelé & Skupiny. V prvním zmiňovaném umístění je zobrazen pouze přehled stanic a není zde na první pohled jasná příslušnost k dané skupině či uživateli. Z tohoto pohledu je tedy druhé umístění výhodnější, nicméně samotná konfigurace probíhá na obou místech obdobně. V levé části menu je seznam vytvořených stanic a vpravo lze zvolenou stanici konfigurovat. V levé části menu lze vyvolat kontextové menu s následujícími volbami:
- Přidat – pomocí této volby lze přidat další stanici. Po kliknutí na volbu je vyvolán dialog, uvedený na obrázku níže. Při vytváření stanice je potřeba zadat její název, určit konkrétního uživatele a zvolit číslo stanice. V případě externí stanice je potřeba zadat také číslo routovací (číslo, na které se směrují hovory této stanice). V případě externí stanice lze také zaškrtnout volbu pro přeposílání SMS zpráv doručených uživateli.
Dialog pro vytvoření GSM stanice z menu Routování - Stanice
Parametry jsou následující:
- Odebrat – volbou se vymaže zvolená stanice. Spolu se stanicí jsou odstraněny v konfiguraci veškeré záznamy vztažené k této stanici.
- Přejmenovat – volba slouží k přejmenování existující stanice.
- Kopírovat stanici – volba umožňuje vytvořit zvolenému uživateli stanici se shodným nastavením jako má aktuálně zvolená stanice. Po uživateli je požadován pouze název vytvořené stanice.
- Najít – volba usnadňuje vyhledávání konkrétních stanic v rámci rozsáhlých firemních konfigurací. Vyhledávat lze dle několika nastavitelných kritérií. Zadávané jméno nebo číslo nemusí být kompletní (stačí zadat část řetězce).
- Najít další – tato volba slouží k vyhledávání dalších výskytů řetězce zadaného v předchozím kroku v rámci volby Najít. Dokud není do volby Najít zadán hledaný řetězec, je tato volba neaktivní.
Základní nastavení
V případě označení stanice se v pravé části obrazovky zobrazí tři záložky – Základní, Vlastnosti a Profily. Záložka Základní obsahuje následující parametry:
- Objekt – uvádí typ objektu.
- Název – uvádí název zvolené stanice.
- Druh stanice – definuje typ stanice. Lze volit mezi následujícími:
- SIP – sipová stanice. Měla by být na SIP proxy přiřazena k terminálu.
- Email – emailová stanice. Není určena pro hovory.
- Externí – Mobility Extension stanice.
- Schéma – definuje schéma dané identifikace stanice. Lze volit mezi telefonním číslem a URI.
- Prefix – lze zvolit jeden z prefixů definovaných v menu Globálních parametrů. Tento prefix nahrazuje částečně subtyp čísla a slouží pro snadné zpětné volání stanic.
- Číslo/URI – definuje identifikaci stanice. Může být zadána číslem, emailovou adresou nebo URI. Parametr mění svou funkci v závislosti na nastavení Druhu stanice. Po rozpoznání externí stanice je původně volané číslo změněno a hovor je směrován přes nastavenou destinaci s tímto číslem.
- Uživatel – volba ukazuje aktuálního uživatele zvolené stanice. Lze zde také stanici přeřadit k jinému uživateli výběrem z nabídky vytvořených uživatelů.
- Typ stanice – volbou lze přiřadit stanici k určitému typu stanice, čehož lze využít pro rychlejší konfiguraci společných parametrů pro určitou skupinu stanic.
- Vyzváněcí skupina – nastavuje příslušnost k vyzváněcí skupině, ve které si členové mohou přebírat hovory pomocí služby Převezmi z mé skupiny (výchozí volba *#).
- Aktivní – volbou lze označit, zda je zvolená stanice aktivní či nikoliv. Neaktivní stanice je pro ostatní uživatele nedostupná (při volání na ni je hovor ukončen), ale sama hovory sestavovat může.
- Nezvoň při volání na uživatele – volbou se nastavuje vyzvánění stanice v případě, že je hovor směrován na uživatele této stanice. Pokud je volba zaškrtnuta, potom je stanice vyzváněna pouze v případě, že je hovor směrován přímo na tuto stanici.
- Přeposílat zprávy – volba slouží k povolení přeposílání zpráv na danou externí stanici v případě, že je doručena na uživatele, kterému externí stanice náleží.
- Povolen objekt CallBack – volbou lze povolit funkci zpětného volání pro danou stanici. Tato služba je licencována a je potřeba se po uložení konfigurace ujistit, zda je parametr Licencována zaškrtnut či nikoliv. Pokud není, je potřeba zkontrolovat počet licencí v menu Globální data – Licence.
Ostatní
Menu obsahuje tyto parametry:
- Přenašeč – parametr uvádí přenašeč, ke kterému je stanice přiřazena. Parametr má pouze informativní charakter a nelze jej v tomto menu měnit.
- Protokol – parametr uvádí komunikační protokol, který je používán přenašečem, k němuž je stanice přiřazena. Parametr má jen informativní charakter.
- Terminál – nastavení v poli Terminál zajišťuje správnou identifikaci volajícího. Má význam pouze u stanic přiřazených k SIP přenašeči. Ostatní přenašeče umožňují k portu připojit pouze jednu stanici, tudíž je identifikace terminálu shodná s číslem stanice.
- SIP terminály se identifikují svým SIP URI. Na úrovni SIP proxy se definují terminály, s jejichž pomocí lze svázat konkrétní číslo terminálu se stanicí. Volbou Terminál lze stanici snadno přidělit jednomu z definovaných terminálů.
- Aktivní – volba značí, že stanice je na daném portu zvolena jako hlavní. Odchozí hovory jsou identifikovány jako tato stanice. Příchozí hovory jsou směrovány i na stanice vedlejší.
- Přejít na přenašeč – klepnutím na tlačítko se přejde na nastavení přenašeče, ke kterému je stanice přihlášena.
Potřebné licence
Sekce zobrazuje potřebu a stav licence pro služby CallBack, Mobility Extension a Nahrávání hovorů. Pokud je licence vyžadována a není v systému přítomna nebo je nedostatečná, je situace signalizována červeným textem. Pokud je licence vyžadována a je v pořádku, je situace značena modrým textem.
Pohled na nastavení stanice včetně licenční sekce
Vlastnosti stanice
Záložka Vlastnosti obsahuje řadu podzáložek, jejichž popis je pro přehlednost uveden v samostatné kapitole. Tato záložka je výjimečná tím, že veškeré parametry, které se na ní vyskytují, podléhají propadovým pravidlům. Celá propadová struktura a popis jednotlivých parametrů je uveden v kapitole 7.1 Záložka propadových parametrů.
Profily stanice
V této záložce lze nastavovat vlastnosti stanice v rámci zvoleného profilu. Profil stanice představuje úroveň nastavení s nejvyšší prioritou. Profily na této záložce nelze zakládat, jen editovat. V levé části záložky je zobrazen přehled profilů uživatele, kterému je stanice aktuálně přiřazena. Po výběru jednoho z profilů se zobrazí dvě záložky – Základní a Vlastnosti. V záložce Základní na úrovni profilu stanice jsou pouze tyto dva parametry:
- Aktivní – volba slouží k aktivaci stanice v rámci daného profilu stanice. Pokud není zaškrtnuta, jsou příchozí hovory na tuto stanici odmítány. Ze stanice lze hovory sestavovat normálně.
- Nezvoň při volání na uživatele – tato volba umožňuje povolit směrování hovorů na stanici při směrování hovorů na uživatele stanice v době, kdy je daný profil aktivní. Pokud je volba zaškrtnuta, jsou na stanici hovory směrovány pouze v případě přímého směrování na stanici.
Záložka Vlastnosti obsahuje řadu podzáložek, jejichž popis je pro přehlednost uveden v samostatné kapitole. Tato záložka je výjimečná tím, že veškeré parametry, které se na ní vyskytují, podléhají propadovým pravidlům. Celá propadová struktura a popis jednotlivých parametrů je uveden v kapitole 7.1 Záložka propadových parametrů. Nezapomeňte, že nastavení na úrovni profilu stanice má nejvyšší prioritu!