3.2.2.1 Zařízení

Adresář je jednou z nejdůležitějších částí konfigurace zařízení. Slouží k přidávání nových zařízení (2N IP interkomy a další odpovídací jednotky ) a obsahuje jejich důležité informace a vlastnosti. Do adresáře lze přidat až 99 zařízení.


Funkce Vyhledávání v adresáři funguje jako fulltextové vyhledávání ve jménech a telefonních číslech. Vyhledává všechny shody v celém seznamu.

Nové zařízení se přidává pomocí tlačítka nad tabulkou.  Je možné také vyhledat zařízení v lokální síti a toto zařízení následně přidat do Adresáře jako nový kontakt. Pro zobrazení detailu nastavení uživatele slouží ikona . Pro odebrání zařízení ze seznamu, kdy se smažou všechny jeho zadané údaje, slouží ikona .

Řazení seznamu lze nastavit podle jména nebo vlastnosti zařízení ( ikona vlastnosti zařízení, které je povoleno zobrazovat na displeji, ikona vlastnosti zařízení, které má povoleny příchozí hovory, ikona vlastnosti zařízení, na které bude vytvořen telefonní hovor po krátkém stisku tlačítka volání,  ikona vlastnosti zařízení, na které bude vytvořeno nouzové volání po stisku zvonkového tlačítka). Na 1 stránku seznamu lze nastavit zobrazení 15, 25 nebo 50 zařízení.


Každý záznam v seznamu zařízení obsahuje následující údaje:


  • Jméno zařízení – jméno zařízení na dané pozici telefonního seznamu. Tento parametr je nepovinný a slouží pouze pro jednodušší orientaci a vyhledávání v telefonním seznamu.
  • Telefonní číslo – telefonní číslo stanice, na kterou má být hovor směrován. Pro tzv. přímé SIP volání zadejte adresu ve tvaru sip:[user_id@]doména[:port], např.: sip:200@192.168.22.15 nebo sip:jmeno@vasefirma. Pro volání na mobilní aplikaci 2N® IP Mobile zadejte device:název_zařízení. Název zařízení si nastavíte v mobilní aplikaci. Pokud za telefonním číslem uvedete znaky /1 resp. /2, pro odchozí volání se explicitně použije SIP účet 1 resp. 2. Přidáním /S je možno vynutit šifrovaný hovor, /N nešifrovaný. Volbu účtu a šifrování současně je možno zadat např. jako /1S.
    Detailní nastavení telefonního čísla je možné provést v editaci, která se otevře stisknutím tlačítka .

    • Typ hovoru – nastavuje schéma v URI volané destinace. Při volbě Bez schématu je URI doplněno údaji z nastavení účtu SIP. Další nastavení slouží pro přímé SIP volání (sip:), 2N lokální hovor (device:), volání na zařízení Crestron (rava:) nebo hovor se systémem zprávy videa, například AXIS Camera Station (vms:).

    • Destinace – nastavuje další části URI volané destinace. Zpravidla obsahuje číslo, IP adresu, doménu, port nebo identifikátor zařízení. Pro hovory na VMS se zadává hvězdička (*).
    • Preferovaný SIP účet – pro volání se přednostně použije SIP účet číslo 1 nebo číslo 2.
    • Šifrování hovoru – je možné nastavit povinné šifrování hovoru nebo naopak hovor bez šifrování
    • Otevírání dveří – pomocí zpětného volání.
  • Individuální vyzváněcí melodie – nastavuje individuální vyzváněcí melodii pro konkrétní kontakty pro jejich lepší rozlišení.


  • Zahájit hovor krátkým stiskem – telefonní hovor na toto zařízení bude zahájen po krátkém stisku tlačítka volání.
  • Zahájit hovor dlouhým stiskem – telefonní hovor na toto zařízení bude zahájen po dlouhém stisku tlačítka volání.



  • Volat stiskem zvonkového tlačítka – telefonní hovor na toto zařízení bude zahájen po stisku tlačítka nouzového volání. Funkci využití zvonkového tlačítka k vytvoření nouzového hovoru lze nastavit v sekci HW / Digitální vstupy / Zvonkové tlačítko.



  • Kód po krátkém stisku – kód přiřazený krátkému stisku odemykacího tlačítka. Slouží například pro vzdálené odemknutí vchodových dveří. Kód musí obsahovat alespoň dva znaky pro odemknutí z klávesnice interkomu a minimálně jeden znak pro odemknutí dveří pomocí DTMF z telefonu. Doporučujeme použít alespoň čtyři znaky.
  • Kód po dlouhém stisku –  kód přiřazený dlouhému stisku odemykacího tlačítka. Slouží například pro vzdálené odemknutí vchodových dveří. Kód musí obsahovat alespoň dva znaky pro odemknutí z klávesnice interkomu a minimálně jeden znak pro odemknutí dveří pomocí DTMF z telefonu. Mezi podporované znaky také patří * nebo  #. Doporučujeme použít alespoň čtyři znaky. Kód po dlouhém stisku funguje pouze při probíhajícím hovoru.