5.2.1 Uživatelé



Seznam uživatelů je jednou z nejdůležitějších částí konfigurace interkomu. Obsahuje důležité informace o uživatelích, které zpřístupňují funkce interkomu, jako je otvírání dveří pomocí RFID karet nebo spínání kódového zámku, informování uživatele o zmeškaných hovorech pomocí e-mailů apod.


Může obsahovat až 10 000 uživatelů (u jednotlivých modelů 2N IP interkomů se může počet položek lišit). Obsahuje uživatele, kteří mají být přístupní pomocí tlačítek zrychlené volby (lze na ně volat), ale zároveň i uživatele, kteří mají mít pouze přístup do objektu pomocí RFID karty, kódu apod. 

Jestliže používáte externí čtečku karet připojenou k interkomu pomocí rozhraní wiegand, dochází při přenosu ID karty pomocí toho rozhraní ke zkrácení ID na 6 nebo 8 znaků (podle nastavení režimu přenosu). Pokud přiložíte stejnou kartu k interní čtečce, obdržíte ID kompletní, které je obvykle delší – 8 znaků a více. Posledních 6 příp. 8 znaků ID je však shodných. Toho se využívá při porovnání ID karet s databází v interkomu – pokud porovnávaná ID mají různou délku, porovnávají se od konce a shoda musí být nalezena nejméně v 6 znacích. Pokud jsou ID stejně dlouhá, porovnávají se všechny znaky. Tímto mechanismem je dosaženo vzájemné kompatibility interní a externí čtečky. 

Všechny karty přiložené k interní čtečce nebo přijaté pomocí rozhraní wiegand jsou zaznamenávány a posledních 10 přiložených karet si můžete zobrazit v menu Stav / Historie přístupů. V seznamu můžete kromě ID karet nalézt také jejich typ, čas přiložení a příp. další informace. V případě malého systému můžete využít pro zadávání ID karet jednoduchý trik – přiložte kartu ke čtečce interkomu a vyhledejte ji v záložce Historie přístupů. ID karty označte pomocí myší, např. dvojklikem na ID karty, a stiskněte klávesy CTRL+C. Nyní máte ID karty ve schránce a pomocí kláves CTRL+V je můžete vložit do libovolného políčka v nastavení interkomu.

Po přiložení karty k RFID čtečce je ID karty porovnáno s databází karet v interkomu. Pokud ID přiložené karty odpovídá jedné z karet v databázi, je provedena příslušná akce – aktivace spínače (odemknutí elektrického zámku dveří apod.). Číslo aktivovaného spínače můžete změnit v nastavení Hardware / Čtečka karet pomocí parametru Asociovaný spínač (modely 2N IP Base, Vario, Force), případně v nastavení Hardware / Moduly pomocí parametru Asociovaný spínač u modulu čtečky karet (model 2N IP Style, 2N IP Verso).

Navázání uživatelů na tlačítka zrychlené volby se provádí v menu Hardware / Tlačítka. Vazby mezi jednotlivými uživateli a tlačítky lze podle potřeby změnit. Většina 2N IP interkomů je vybavena jedním nebo více tlačítky rychlé volby. Jejich počet, možnosti rozšíření naleznete v instalačním manuálu příslušného modelu interkomu. 

Varování

  • Nedoporučujeme upravovat adresář zařízení, který je spravovaný pomocí 2N Access Commanderu, přes webové rozhraní zařízení. Po synchronizaci s 2N Access Commanderem dojde ke ztrátě úprav v adresáři provedených přes webového rozhraní zařízení.


Funkce Vyhledávání v adresáři funguje jako fulltextové vyhledávání ve jméně, telefonních číslech a emailu. Vyhledává všechny shody v celém seznamu. Nový Uživatel se přidává pomocí tlačítka nad tabulkou. Je možné také vyhledat zařízení v lokální síti a toto zařízení následně přidat do Adresáře jako nový kontakt.  Pro zobrazení detailu nastavení uživatele slouží ikona . Pro nastavení zobrazení sloupců tabulky slouží ikona , defaultní nastavení tabulky zobrazuje jméno, e-mail uživatele a jeho nastavené přístupy. Pro odebrání uživatele ze seznamu, kdy se smažou všechny jeho zadané údaje, slouží ikona .  Ve sloupci pro přístupy se zobrazují ikony  popisující aktivní autentizace uživatele. Pozice uživatele v seznamu se řadí podle abecedy.

Ze/do zařízení je pomocí ikony /  umožněno exportovat/importovat CSV soubor se seznamem uživatelů. Pokud je adresář prázdný, vyexportuje se soubor pouze s hlavičkou (v angličtině), který může sloužit jako šablona pro importování uživatelů. Pokud se importuje prázdný soubor pouze s hlavičkou a zvolí se varianta Nahradit adresář, dojde ke smazání celého adresáře. Import umožňuje nahrát až 10 000 uživatelů, v závislosti na typu zařízení.

Upozornění

  • Speciální uživatelé, například ti vytvoření službou My2N či systémem 2N Access Commander, nejsou součástí exportu adresáře.
  • Při úpravách CSV souboru pomocí Microsoft Excelu je třeba soubor uložit ve formátu CSV UTF-8 (s oddělovači).

Každý záznam v seznamu uživatelů obsahuje následující údaje:

  • Jméno – nepovinný údaj sloužící pro lepší orientaci v seznamu, např. při vyhledávání uživatelů.
  • Fotografie – umožňuje nahrát fotografii uživatele. Po kliknutí na rámeček pro vložení fotografie se zobrazí Editor fotografií, který umožní nahrát vybranou fotografii ze souboru, případně vytvořit fotografii uživatele integrovanou kamerou. Fotografii lze nahrát ve formátu typu .jpg, .png a .bmp. Tato funkce je dostupná pouze pro modely s displejem, 2N IP Style, 2N IP Verso2N IP Vario.

Upozornění

  • Pokud výřez obrázku nevyplňuje celý prostor ořezového okna, je výsledný obrázek na 2N IP Style centrován.


  • E-mail – jedna nebo více e-mailových adres uživatele, na které může být zaslána informace o zmeškaných nebo všech realizovaných hovorech. E-mailové adresy se oddělují čárkou nebo středníkem (např.: faith.pearl@gmail.com, kelly.black@gmail.com). 
  • Virtuální číslo – číslo, které lze použít pro volání na uživatele pomocí numerické klávesnice. Virtuální čísla nesouvisí s vlastními telefonními čísly uživatele. Mohou tvořit zcela jiný číslovací plán, který je na telefonních číslech nezávislý a umožňuje tak skrýt vlastní telefonní čísla uživatelů. Tuto funkci lze s výhodou použít v instalacích, kde počet tlačítek zrychlené volby nedostačuje. Příchozí zadá na numerické klávesnici virtuální číslo a stiskne klávesu *.  Pokud použijete tento způsob volání na uživatele, je vhodné poblíž interkomu umístit přehledný seznam jmen uživatelů a jejich virtuální čísel včetně jednoduchého návodu k použití. Funkce virtuálních čísel lze zapnout v menu Volání > Obecné nastavení > Odchozí hovory pomocí parametru Volání virtuálních čísel. Číslo může obsahovat 1–7 číslic.

Individuální zpráva pro návštěvníky se zobrazí na displeji zařízení 2N IP Style, když tento konkrétní uživatel v průběhu hovoru povolí přístup na zařízení návštěvníkovi. Návštěvník je osoba, která ze zařízení zahájila hovor na tohoto uživatele.

Pokud není vyplněn nebo povolen žádný z parametrů v této sekci, zobrazí se obecná informační zpráva pro návštěvníky, pokud je povolena, viz 5.2.4 Informační zprávy



  • Umístění v rámci adresáře – v výchozím stavu je vytvořen pouze kořen adresáře, do kterého lze rovnou přidávat uživatele z adresáře. Kořen adresáře nelze smazat ani přejmenovat. Jeden uživatel může být součástí maximálně 5 podskupin kořene adresáře.
  • Volací skupina – slouží k pojmenování skupin uživatelů, které budou zobrazeny v adresáři displeje. Při volání na danou skupinu se provede hovor na všechny uživatele současně. Po přijetí jednoho z hovorů budou ostatní hovory automaticky ukončeny.

Upozornění

  • Pro parametry Jméno, Umístění v rámci adresáře a Volací skupina nejsou povoleny znaky <, > a /. 


Každému uživateli ze seznamu lze zadat až tři telefonní čísla. V případě, že uživatel je nedostupný na jednom z čísel, použije se po nastavené době vyzvánění další telefonní číslo. Lze také volat na více čísel současně, a to povolením funkce Volat ve skupině s následujícím číslem. Platnost každého z telefonních čísel je možné zároveň omezit pomocí časového profilu.


  • Telefonní číslo – telefonní číslo stanice, na kterou má být hovor směrován. Pro tzv. přímé SIP volání zadejte adresu ve tvaru sip:[user_id@]doména[:port], např.: sip:200@192.168.22.15 nebo sip:jmeno@vasefirma. Pro lokální volání na 2N IP interkomy a odpovídací jednotky zadejte device:ID zařízení. Název zařízení nastavíte v příslušných zařízeních. Pro volání na zařízení Crestron zadejte adresu ve tvaru RAVA:device_name. Pokud za telefonním číslem uvedete znaky /1 resp. /2, pro odchozí volání se explicitně použije SIP účet 1 resp. 2. Přidáním /S je možno vynutit šifrovaný hovor, /N nešifrovaný. Přidáním /B se aktivuje funkce otevření dveří zpětným voláním. Volbu účtu, šifrování a otevření zpětným voláním současně je možno zadat např. jako /1S, /1B atd. Parametr může obsahovat až 255 znaků.
    Detailní nastavení telefonního čísla je možné provést v editaci, která se otevře kliknutím na .

    • Typ hovoru – nastavuje schéma v URI volané destinace. Při volbě Bez schématu ([nespecifikováno]) je URI doplněno údaji z nastavení účtu SIP. Další volby zahrnují přímé SIP volání (sip:), 2N lokální hovory (device:), volání na Crestron zařízení (rava:), spojení s účtem v MS Teams (msteams:) nebo hovory s VMS, např. AXIS Camera Station (vms:).

    • Destinace – nastavuje další části URI volané destinace. Zpravidla obsahuje číslo, IP adresu, doménu, port nebo identifikátor zařízení. Pro hovory na VMS se zadává hvězdička (*).
    • Preferovaný SIP účet – pro volání se přednostně použije SIP účet číslo 1 nebo číslo 2.
    • Šifrování hovoru – je možné nastavit povinné šifrování hovoru nebo naopak hovor bez šifrování
    • Otevírání dveří – pomocí zpětného volání.
  • Časový profil – umožňuje přiřadit k telefonnímu číslu časový profil a tak řídit jeho platnost. Pokud profil není aktivní, telefonní číslo není použito a pro volání se použije následující telefonní číslo, pokud je definováno. 
  • Adresa 2N IP Eye –  nastavuje adresu počítače, který bude informován speciální UDP zprávou o probíhajícím volání na telefonní číslo uživatele. Tuto zprávu využívá aplikace 2N IP Eye pro vyvolání zobrazení okna s obrazem z kamery, které mohou s výhodou použít uživatelé, kteří nemají k dispozici videotelefon vybavený displejem. Adresa počítače se zadává ve tvaru: doména[:port1][:port2], např.: pocitac.vasefirma.cz nebo 192.168.22.111. Parametry port1 a port2 jsou nepovinné a použijí se v případě, kdy v cestě mezi počítačem a interkomem je překlad adres (NAT) a je potřeba porty nastavit v souladu s routerem či jiným zařízením realizujícím NAT. Parametr port1 (s výchozí hodnotou 8003) udává cílový port pro UDP zprávy odesílané aplikaci 2N IP Eye. Parametr port2 (s výchozí hodnotou 80) udává cílový port pro HTTP komunikaci aplikace 2N IP Eye s interkomem.

Poznámka

  • Funkce "Adresa IP Eye" je dostupná pouze u vybraných modelů interkomů 2N IP (viz kapitola Přehled modelů a licencí).
  • Pokud na zařízení nejsou licencovány funkce Enhanced Integration, je možné ovládat zámky pouze pouze při probíhajícím hovoru. Pokud probíhá hovor s uživatelem, u něhož je vyplněna adresa 2N IP Eye, není pro otevření zámku žádná licence nutná.
  • Volat ve skupině s následujícím číslem – umožňuje nastavit funkci skupinového volání, tj. volání na více telefonních čísel současně. Lze volat na první dvě čísla, poslední dvě čísla, případně na všechna tři čísla uživatele současně. Po přijetí jednoho z hovorů budou ostatní hovory automaticky ukončeny.
  • Volat ve skupině se zástupcem – umožňuje nastavit funkci skupinového volání – tj. volání na více telefonních čísel současně. Lze volat na první dvě čísla, poslední dvě čísla, případně na všechny tři čísla uživatele současně. Po přijetí jednoho z hovorů budou ostatní hovory automaticky ukončeny. Celkový maximální počet současně volaných čísel je 16, což může nastat při současně použitém skupinovém volání a nastavení více volaných čísel na jednom tlačítku rychlé volby.
  • Zástupce při nedostupnosti – umožňuje vybrat uživatele, na kterého bude v případě nedostupnosti daného uživatele směrováno spojení. Zadejte jméno nebo uživatele vyberte pomocí tlačítka Najít. Celkový maximální počet současně volaných čísel je 16, což může nastat při současně použitém skupinovém volání a nastavení více volaných čísel na jednom tlačítku rychlé volby.

Poznámka

  • Funkce "Zástupce při nedostupnosti" je dostupná pouze u vybraných modelů interkomů 2N IP (viz kapitola Přehled modelů a licencí).


  • Pravidla pro příchod
    • Přístup povolen – povoluje autentizaci na tomto přístupovém bodu.
    • Přístupové profily – nabízí výběr z předdefinovaných profilů z Adresář / Časové profily nebo manuální nastavení časového profilu přímo pro tento prvek.
  • Pravidla pro odchod
    • Přístup povolen – povoluje autentizaci na tomto přístupovém bodu.
    • Přístupové profilynabízí výběr z předdefinovaných profilů z Adresář / Časové profily nebo manuální nastavení časového profilu přímo pro tento prvek.
  • Platnost
    • Platnost od – umožňuje nastavit začátek platnosti nastaveného přístupu. Ponechte prázdné, aby nebyl začátek omezen. Platnost od musí předcházet Platnost do.
    • Platnost do – umožňuje nastavit konec platnosti nastaveného přístupu. Ponechte prázdné, aby nebyl konec omezen. Platnost do musí být po Platnost od.
  • Výjimka přístupu –  povoluje tomuto uživateli obejít pravidla Blokování přístupu a Anti-Passback.



Každý z uživatelů může mít přiřazen vlastní soukromý QR kód / numerický kód pro sepnutí spínače. Uživatelské kódy spínačů lze libovolně kombinovat s univerzálními kódy spínačů zadanými v menu Hardware / Spínače

Upozornění

  • Pokud se kódy překrývají s jinými kódy již zadanými v konfiguraci interkomu, pak se u takto kolidujících kódů objeví značka .
  • Při určování unikátnosti kódu jsou ignorovány počáteční nuly. To znamená, že dva kódy lišící se POUZE v počtu počátečních nul, jsou považovány za identické. 
  • PIN kód – umožňuje nastavit osobní numerický přístupový kód uživatele. Kód musí obsahovat alespoň dva znaky.
    • – vygeneruje obrázek QR kódu. Kódy kratší než 4 číslice není možné z bezpečnostních důvodů zadávat pomocí načtení QR kódu. Kódy musí obsahovat pouze číslice.  Při potřebě autentizace pomocí hexadecimálního QR kódu, je potřeba tento kód před zadáním převést do decimálního formátu. Akceptovaný hexadecimální rozsah: 1000 až FFFF FFFF FFFF.

  • Spínač 1–4 – umožňuje nastavit soukromý kód uživatele pro sepnutí spínače. Kód může být až 16 znaků dlouhý a může obsahovat pouze číslice 0–9. Kód musí obsahovat alespoň dva znaky pro odemknutí dveří z klávesnice interkomu a minimálně jeden znak pro odemknutí dveří pomocí DTMF z telefonu.
    • – vygeneruje obrázek QR kódu. Kódy kratší než 4 číslice není možné z bezpečnostních důvodů zadávat pomocí načtení QR kódu. Kódy musí obsahovat pouze číslice.  Při potřebě autentizace pomocí hexadecimálního QR kódu, je potřeba tento kód před zadáním převést do decimálního formátu. Akceptovaný hexadecimální rozsah: 1000 až FFFF FFFF FFFF.


Každý z uživatelů interkomu může mít přiřazené dvě přístupové RFID karty. 


  • ID RFID karty – umožňuje nastavit ID přístupové karty uživatele. Každý uživatel může mít přiřazeny max. dvě přístupové karty. ID přístupové karty je sekvence 6–32 znaků z množiny 0–9, A–F. Po přiložení platné karty ke čtečce dojde k sepnutí spínače asociovaného s příslušnou čtečkou karet. V případě, že je navolen režim dvojité autentizace, dojde k sepnutí spínače daného zadaným numerickým kódem po přiložení karty. 
  • ID virtuální karty – umožňuje nastavit ID virtuální přístupové karty uživatele. Každý uživatel může mít přiřazenou právě jednu virtuální kartu. ID virtuální karty je sekvence 6–32 znaků z množiny 0–9, A–F. Číslo virtuální karty se použije pro identifikaci uživatele v zařízeních, připojených přes rozhraní Wiegand. Po identifikaci uživatele se ID virtuální karty na Bluetooth nebo Biometrické čtečce odesílá na rozhraní Wiegand pokud je v konfiguraci (Služby > Řízení přístupu) nastaveno odesílání identifikátorů na Wiegand.



  • Auth ID – unikátní identifikační číslo WaveKey pro řízení přístupu. Během párovacího procesu je uloženo do mobilního zařízení. Auth ID se skládá z 32 hexadecimálních znaků.
  • Stav párování – aktuální stav párování (Není aktivní, Čekání na spárování, Platnost PINu vypršela nebo Spárováno).
  • Párování platné do – datum a čas konce platnosti vygenerovaného autorizačního PINu.
    •  spárovat přes USB čtečku
    •  spárovat přes toto zařízení
    •  smazat Auth ID

Párování pomocí Bluetooth modulu v interkomu

Postup pro spárování mobilního telefonu s uživatelem je následující:

  1. U vybraného uživatelského účtu zahájíme párování stisknutím tlačítka  u položky Auth ID.
  2. Objeví se dialogové okno s kódem PIN.
  3. V aplikaci 2N Mobile Key najdeme příslušnou čtečku a stiskneme tlačítko Start pairing.
  4. Do pole pro vstup zadáme kód z bodu 2.
  5. Párování je dokončeno.

Podrobný návod, jakým způsobem Podrobné informace k nastavení služby 2N Mobile Key naleznete v kapitole 5.4.5 Mobile Key.



  • Otisky prstu – zobrazuje počet nastavených otisků prstů, nastavit lze až 2 různé otisky prstů. Tato sekce se zobrazuje pouze při přítomnosti modulu Biometrické čtečky.
    •  načtení prstu přes USB čtečku
    •  načíst přes modul čtečky otisků prstů

Upozornění

  • Kapacita nahraných uživatelských otisků prstů je limitována na max. 2000 pro jedno zařízení.

Podrobný postup, jakým způsobem nahrát otisky prstů uživatele, je popsán v podkapitole 5.2.1.1 Pokyny pro nastavení uživatelských otisků prstů.


2N IP interkom umožňuje využít rozpoznané registrační značky vozidel zaslané v HTTP požadavku kamerami od firmy AXIS vybavené doplňkovou aplikací VaxALPR na api/lpr/licenseplate (více viz HTTP API manuál pro IP interkomy).

V případě, že je funkce zapnuta, dojde po přijetí platného HTTP požadavku k zaznamenání události do historie pod událostí LicensePlateRecognized.

Pokud je v rámci HTTP požadavku zaslán i obrázek (např. výřez fotografie nebo celá fotografie scény při detekci registrační značky), uloží se. V paměti zařízení je uloženo pět posledních fotografií, které je možné ze zařízení vyčíst pomocí HTTP požadavku zaslaného na api/lpr/image a které jsou k dispozici v systému 2N Access Commander.

Pro korektní funkci je vhodné, aby byla každá registrační značka přiřazena právě jednomu záznamu v adresáři. Při vícenásobně zadaných registračních značkách dochází k tomu, že není možné jednoznačně přiřadit záznam v adresáři, který má registrační značku nakonfigurovanou (je vybrán první záznam, který má danou registrační značku nakonfigurovanou, a jeho přístupová pravidla se uplatní).

  • Registrační značky – nastavuje registrační značky vozidel daného záznamu v adresáři. Záznamu je možné přiřadit více registračních značek oddělených čárkami (maximálně 20). Zadané registrační značky jsou využity ve funkci rozpoznávání registračních značek z obrazu externí kamery (pro více informací viz Interoperability manuál). Jedna registrační značka může mít maximálně 10 znaků. Délka zadaného řetězce je omezena na 255 znaků.



  • Patra – výběr pater přístupných pro uživatele. 
  • Časový profil – nabízí výběr jednoho či více časových profilů zároveň, které se uplatní. Samotné nastavení časových profilů je možné v sekci Adresář / Časové profily. 
    •  označením se nastavuje výběr z předdefinovaných profilů nebo manuální nastavení časového profilu pro daný prvek.
    •  označením se nastavuje časový profil přímo pro daný prvek.